» Blog » Zaginiony - teraz na Kindle'a!
21-08-2011 15:31

Zaginiony - teraz na Kindle'a!

W działach: Zew Cthulhu, gamebook, gra książkowa, gra paragrafowa, Lovecraft | Odsłony: 21

Zaginiony - teraz na Kindle'a!

Z okazji 121 rocznicy urodzin Howarda Phillipsa Lovecrafta ukazała się poprawiona wersja gamebookowego horroru Zaginiony autorstwa Beniamina Muszyńskiego. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa Wielokrotnego Wyboru.


Czytelnik ma w niej możliwość wcielenia się w postać Afroamerykanina Jordana Allana, który poszukując niedoszłego zięcia, trafia do pewnego portowego miasteczka. Okazuje się, że nic tu nie jest normalne…


Zaginiony jest jak dotychczas największym interaktywnym literackim horrorem wydanym w Polsce i pierwszym przystosowanym do czytania na elektronicznych czytnikach (drugą pozycją w historii polskiej interaktywnej literatury po Janku. Historii małego powstańca).

Publikacja dostępna za darmo na stronie: http://masz-wybor.com.pl/na-121-urodziny-cz-1-zaginiony-poprawiony/ 

Komentarze


KFC
   
Ocena:
+1
Bardzo przyjemna paragrafówka, dużo lepiej się przy niej bawiłem niż przy tym przereklamowanym samotnym wilku ;)

p.s.
Ezoteryczny Porządek Dagona jest w tekście celowo czy przez pomyłkę? ;)
21-08-2011 16:34
Mayhnavea
   
Ocena:
+1
A czy nie lepiej dać tę informację jako news w dziale książkowym i/lub RPGo?
21-08-2011 17:30
Mikołaj Kołyszko
   
Ocena:
0
Oczywiście, że lepiej, ale ja nic więcej dla tego newsa już nie mogę zrobić. Jak zawsze wysłałem odpowiedniego maila ze skrzynki naszego wydawnictwa. Cisza. Więc dodałem jako użytkownik poltera w dziale książki, bo o literaturze mowa. Cisza. Na tym portalu został tylko blog, więc działam blogiem.
21-08-2011 17:40
Mikołaj Kołyszko
   
Ocena:
0
Co do "Ezoterycznego Porządku Dagona" - niestety nie wiem - należy zapytać o to autora. On ma różne szalone pomysły na przeinterpretowywanie pewnych nazw i lubi się nimi bawić.

Jakby co, podaję maila do niego: [email protected]
21-08-2011 18:01
Ifryt
   
Ocena:
+1
Paragrafówka bardzo fajna - dużo dróg przejścia, parę różnych zakończeń, ogólny klimat.

Mam tylko jedno zastrzeżenie - ksiądz i Msza św. (tudzież zakrystia) jednoznacznie wskazują na kościół katolicki. W Innsmouth faktycznie, jak sugerowane jest w tekście, powinien być protestancki zbór z pastorem itd.
23-08-2011 10:12
Mikołaj Kołyszko
   
Ocena:
+1
Ifryt, poniekąd słuszna uwaga i gratuluję czujności. Zwróciłem uwagę Beniaminowi na to, przy okazji wydania pdfa w marcu, że można odnieść wrażenie, że opisuje świątynię Kościoła Katolickiego. On nie miał już czasu na przepisanie tych paragrafów - najpierw nasz czas pochłonęła korekta i redakcja, a później kolejne numery pisma, newsy, kolejne książki i projekty etc. Dlatego starałem się tekst tak zredagować, by nic nie wskazywało jednoznacznie o jaki kościół chrześcijański chodzi.

I wówczas odkryłem, że Beniamin w sumie nie popełnił błędu używając takiej nomenklatury, choć oczywiście może to zmylić czytelnika.

Słowo "ksiądz", choć najczęściej używane w odniesieniu do duchownego Kościoła Katolickiego może być używane do określenie jakiegokolwiek kapłana chrześcijańskiego. Za "Słownikiem Języka Polskiego PWN". http://sjp.pwn.pl/szukaj/ksi%C4%85 dz
Podobnie zakrystia może występować we wszystkich świątyniach chrześcijańskich, nie tylko w katolickich.

Masz totalną rację w przypadku "mszy" - taki termin występuje tylko w przypadku Kościoła Katolickiego i Prawosławnego.

Jeśli zauważyłeś jeszcze jakieś moje przeoczenie w kwestii redakcji tego fragmentu, będę wdzięczny za wskazanie elementów, które z całą pewnością wskazują na to, że w "Zaginionym" mamy do czynienia z Kościołem Katolickim. Z pewnością pomoże to przy naszej dalszej pracy i, jeśli kiedyś zdecydujemy się na wydanie tej pozycji ponownie np. drukiem, na poprawienie błędu dokładnie w tym miejscu.



Abstrahując już od Lovecraftowskiego Innsmouth - po 30 latach wiele mogło się zmienić ;) Pomijając już to, że we współczesnej recepcji świata Mitów Cthulhu wielee się zmieniło i postać Jordana Allana pewnie nikogo nie zbulwersuje, a raczej ciężko byłoby spotkać czarnoskórą postać, która jest zbyt mądra, by czcić któregokolwiek z Wielkich Przedwiecznych w twórczości samego Howarda Phillipsa Lovecrafta. To świadczy o zmieniającym się stosunku do imigrantów i obcych. Po 30 latach USA zmieniło się, i to bardzo. Inni imigranci mogli się pojawić w tym regionie, a wraz z nimi popularność Kościoła Katolickiego :)
23-08-2011 12:36
~Autor

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Nie wiem, czy akurat "mszę" można poczytać za niedopatrzenie. Jak wspomniał Mikołaj wiele mogło się zmienić przez te dziesięciolecia :) Co nie zmienia faktu, że rzeczywiście jest to pewna wyrwa w spójności dzieła.
Co do "Porządku" zamiast "Zakonu" to przede wszystkim uznałem, że ta wersja po prostu lepiej wpada w ucho. Poza tym o tej nazwie bohater dowiaduje się od Sary, a ta była przecież wychowywana przez matkę, która karmiła ją swoimi wspomnieniami. Nie jest więc powiedziane, że zachowano ciągłość kultu. Mała mogła równie dobrze otrzymywać szczątkowe informacje, a część dopowiedzieć sobie sama.

Ogólnie rzecz biorąc nie trzymałem się wiernie tekstu oryginału, a nawet nie powtórzyłem go przed rozpoczęciem prac przy grze. Chciałem, żeby "Zaginiony" nawiązywał do klimatu Lovecrafta pośrednio, przez pryzmat tego, co zapamiętałem z dawniejszej lektury prac HaPLa.
27-08-2011 22:33

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.